Čaj od mente i Menta – omiljena biljka diljem svijeta

Menta ili metvica, potječe iz mediteranskih krajeva, a prva upotreba spominje se u antičkom Rimu, Egiptu i Grčkoj. Koristili su je za pogrebne obrede te kao miris za tijelo, dodatak u jelima, vinima, medicini, te dekoraciji stolova.

Jeste li se ikad pitali koliko vrsta mente postoji? Zaista jako puno, preko 200 vrsta, podvrsta i hibrida mente može se pronaći u prirodi. Područje na kojem se uzgaja menta treba biti bogato nutrijentima i mineralima.

Ova svestrana biljka ima sposobnost otpuštanja ugodnog i intenzivnog mirisa mentola. Osvježavajući okus i miris ne samo da poboljšavaju okus hrane i pića, već i pružaju razne zdravstvene blagodati.

Ako ste ikada pokušali udahnuti miris svježe mente kroz usta, sigurno ste osjetili lagani val svježine i “hlađenja” u ustima.

Ako još niste, dajte šansu menti i čaju od mente i osjetite njen utjecaj na imunitet i raspoloženje.

U nastavku teksta možete saznati i naučiti više o samoj biljci i njenoj primjeni u obliku čaja.

Vrste mente

Biljku mente možemo pronaći u prirodi te kultivirane, uzgojene u kućanstvima i vrtovima. Najčešće raste u visinu do 100 cm, a svoje mirisne listove započinje puštati u lipnju.

Listovi su tamno zelene boje te su pojedine vrste nalik na koprivu. Aktivni sastojci mente mentol i karvol nisu potpuno sigurni ako se konzumiraju u neumjerenim količinama.

U svijetu je poznato oko 20 vrsta mente, od kojih pojedine imaju podvrste pa se ta brojka penje na nekoliko stotina vrsta.. Biljka je osjetljiva na sušu i nešto niže temperature. Križanjem su nastale i brojne druge sorte odnosno hibridi metvice.

U nastavku izdvojit ćemo neke vrste i hibride koji su šire poznati.

Paprena menta ili metvica (Mentha x piperita)

“Peppermint” menta koristi se u farmaciji, kozmetici, te kao začin i dodatak jelima. No najpoznatija je njena primjena u proizvodnji čajeva.

Paprena menta je zapravo hibrid nastao križanjem klasaste “Spearmint” mente (Mentha spicata) i vodene mente (Mentha aquatica).

Njeni listovi bogati su mentolom, a Kinezi su ju davno opisali kao najbolju s kojom su se do tada susreli. Eterično ulje paprene mente koristi se kod protiv svrbeža kože i opeklina te za bolove u mišićima i zglobovima.

Poljska menta ili metvica (Mentha arvensis L.)

Najbolje uspijeva na vlažnim područjima, a njeni ružičasto-ljubičasti cvjetovi privlače pčele. Što znači da je ova vrsta mente medonosna.

Podvrsta Poljske mente pod nazivom Japanska menta izuzetno je bogata mentolom (oko 80%). Povoljno utječe na pamćenje i pojačava koncentraciju.

Dugolisna menta ili metvica (Mentha longifolia)

Ova vrsta mente je trajnica, a njeni listovi se najčešće koriste za razne pripravke kod menstruacijskih tegoba, prehlade, glavobolje, urinarne infekcije i slično. Poznata je pod nazivom konjska menta.

Pršljenasta menta ili metvica (Mentha x verticillata)

Nazivaju je i hibridna menta, a najčešće se uzgaja u Europi. Raste u visinu u rasponu od 20 do 70 cm. Koristi se za proizvodnju osvježivača prostora za sprječavanje neugodnih mirisa.

Može se prepoznati po dlakavoj i crvenkastoj stabljici, te listovima koji rastu suprotno jedan drugome.

Vrtna menta ili metvica (Mentha spicata ili spearmint)

Koristi se u aromaterapiji, kozmetici, medicini te u pripremi različitih umaka, dodataka jelima i salatama. Zasigurno najraširenija vrsta mente koja se koristi za pripremu jela u kućanstvima diljem svijeta.

Vodena menta ili metvica (Mentha aquatica)

Listovi vodene mente pozicionirani su jedan nasuprot drugome. Medonosni cvjetovi su svijetlo roze boje a cvatu od srpnja do rujna. Može se pronaći na gotovo svim kontinentima.

Jabučna menta ili metvica (Mentha sauveolens)

Karakteristična je biljka za područje južne i srednje Europe. Raste u područjima visoke vlage. Poznata je po svojim antiupalnim i antioksidativnim svojstvima.

Njeni listovi i esencijalna ulja se koriste kod problema s probavom, disanjem, te za ubode insekata.

Đumbir menta ili metvica (Mentha x gracilis)

Karakterizira ju žuto zeleno lišće s aromom đumbira. Cvijet ljubičaste boje cvate u srpnju i kolovozu. Najčešće se može pronaći u starim, zapuštenim i nenaseljenim mjestima.

Čaj od mente

 

caj-od-mente

 

Čaj od nane, menta čaj ili jednostavno čaj od mente. U upotrebi su brojni nazivi.

Sadrži vitamin B, kalcij, kalij, te željezo. Kako djeluje čaj od mente? Njegovi blagotvorni učinci na čovjekov organizam:

  • umirujuće djeluje na probavni sustav
  • ublažava grčeve i nadutost
  • olakšava disanje kod prehlade
  • ublažava stres i potiče opuštanje.

Ovaj osvježavajući napitak sadrži “tryptophan”. Sastojak koji je ključan u proizvodnji serotonina a možemo ga pronaći u šalici čaja od mente (eng. Peppermint tea).

Biljka mente sadrži i “perillyl” alkohol, odnosno kemijski spoj koji se može pronaći i u nekim drugim biljkama te citrusima. Ovaj spoj se koristi za opekline od sunca na koži, ubode komaraca i slično.

Također ljudi ga koriste protiv raka prostate, raka dojke, raka pluća i dr. Iako nema dovoljno dokaza, prema nekim istraživanjima “perillyl” alkohol može spriječiti napredak odnosno rast stanica raka.

Menta je bogata antioksidansima i fitokemikalijama koje pružaju niz zdravstvenih dobrobiti. Njezina upotreba može pomoći u smanjenju mučnine, ublažavanju glavobolja, poticanju probave (smanjenju nadutosti) i smanjenju upala. Također je korisna u održavanju zdravlja usne šupljine i kože.

Čaj od mente može potaknuti rad imunološkog sustava, ubrzati proces oporavka, smanjiti grlobolju pa čak i ublažiti astmu. Za pripremu običnog čaja od mente ide kipuća voda i infuzija traje do 5 min.

S druge strane priprema “Marrakesh Mint” čaja zahtjeva nešto drugačije korake.

Priprema čaja od mente “Marrakesh Mint”

  1. Na 2.5 dcl do 3 dcl vode ide 1 čajna žličica mente.
  2. Temperatura vode u šalici neka bude 70′ – 80’C.
  3. Držati u vodi poklopljeno do 3 – 4 min

Budite umjereni, popijte do dvije šalice čaja dnevno.

 

Marrakesh Mint

 

U ponudi Kuće čaja možete pronaći “Marrakesh Mint” čaj koji je kombinacija gunpowder zelenog čaja i listova mente (Peppermint leaves).

Alergije na mentu

Unatoč svojim blagodatima, menta može uzrokovati alergijske reakcije kod nekih ljudi. Simptomi alergije na mentu mogu uključivati svrbež, osip, oticanje ili poteškoće s disanjem.

Kao što su prisutne alergije na mnoge druge biljke tako postoji i alergija na mentu budući da je odgovor svakog organizma individualan.

Osobe koje su sklone alergijskim reakcijama trebale bi biti oprezne pri konzumiranju ili korištenju proizvoda koji sadrže mentu.

Čaj od mente u trudnoći nije opasan međutim kao što smo ranije naveli, najbolje je posavjetovati se s obiteljskim liječnikom koji je bolje upoznat s vašim zdravljem. Zato što je odgovor svakog organizma individualan.

Čaj od mente snižava krvni tlak tako da se preporučuje njegova konzumacija osobama koje imaju visoki tlak.

Koliko često piti čaj od mente

Čaj od mente ne sadrži kofein pa u tom smislu nema straha od pretjerane konzumacije ili “predoziranja”. Možete ga piti u bilo koje doba dana, a preporučujemo do 5 šalica čaja od mente dnevno.

Za kraj…

Menta je više od obične biljke s osvježavajućim okusom i mirisom. Njezina primjena je široka, kako u kulinarstvu tako i u medicini. Bez obzira na to jeste li ljubitelj njezinog okusa ili tražite prirodne načine za poboljšanje zdravlja i raspoloženja.

Međutim, treba biti svjestan mogućnosti alergijskih reakcija te se konzultirati s liječnikom.

Čaj od mente prije spavanja pomoći će vam opustiti se i mirno spavati.

Shopping Cart
Scroll to Top